CUBEicon/36/flexible

23.03.2017

L. Belickas: efektyvumo siekiantis verslas pereina prie progresyvaus turto valdymo

Lietuvoje verslininkai, siekiantys vis didesnio veiklos efektyvumo, keičia požiūrį į turto valdymą. Lizingo bendrovės „UniCredit Leasing“ Lietuvoje statistika atspindi, kad vis dažniau verslo atstovai skaičiuoja, kiek kainuoja turtą turėti ir prieina prie išvados, kad finansiškai naudingiau tampa jį nuomoti. Europoje nuoma itin populiari įvairiose pramonės šakose, taip pat paslaugų sektoriuje. Šia paslauga masiškai naudojamasi tiek privačiame, tiek valstybiniame sektoriuose. Lietuvoje nuoma taip pat pamažu tampa suvokiama kaip aktuali ne tik lengvųjų automobilių parkui atnaujinti.

Verslas paskaičiavęs nusprendžia koncentruotis į savo veiklą

 „UniCredit Leasing“ Lietuvoje generalinis direktorius ir Lietuvos bankų asociacijos lizingo komiteto pirmininkas Laimonas Belickas pastebi, jog siekiant didesnio efektyvumo pereinama prie konceptualiai progresyvaus mąstymo. „Požiūrio į turto valdymą pokyčiai prasidėjo jau seniau. Jeigu anksčiau visi biurus statydavosi arba pirkdavo, dabar jo nuoma atrodo kaip savaime suprantamas dalykas. Anuomet verslininkai suprato, kad užuot rūpinęsi turto priežiūra – jo administravimu, remontu ir pan., naudingiau savo dėmesį sukoncentruoti į pagrindinę veiklą. Sekantis etapas buvo su lengvųjų automobilių parku – įmonės nuomą atrado kaip galimybę lengviau įsigyti ir atsinaujinti lengvuosius automobilius, neužsikraunant rūpesčių dėl jų realizavimo automobilius keičiant naujais. Visgi, tai, kad nuoma tampa aktuali bei patraukli ir kitiems sektoriams, rodo esminį lūžį ir verslininkų brandą“, – teigia L. Belickas.

 L. Belickas teigia, jog šiuo metu itin aktyviai nuomos paslauga pradėjo naudotis vežėjai. Dėl Rusijos sienų užsidarymo, daugelis jų pakeitė pervežimų kryptis, o tai reiškia didesnius reikalavimus iš užsakovų Europos Sąjungos šalyse sunkvežimių keliamam poveikiui aplinkai. Ūkininkai žemės ūkio techniką taip pat pradeda noriai nuomotis dėl kelių priežasčių – jie tai suvokia kaip galimybę technika naudotis be jokių įsipareigojimų ir popierizmų, reikalingų ES subsidijoms gauti. Pastebima, kad jie techniką nuomojasi tokiam laikotarpiui, po kurio ji neišvengiamai pradeda gesti. Gedimai žemės ūkyje reiškia ne tik nemažas išlaidas remontui, bet ir prastovas kritiniu, pavyzdžiui, derliaus nuėmimo, metu. Dėl šių priežasčių, pasibaigus nuomos sutarties laikotarpiui, galimybė sudaryti naują sutartį ir ja išsinuomoti naują techniką ūkininkams tampa labai patraukli. Naujausia tendencija, pasak L. Belicko, – vietoj pirkimo nusprendžiama nuomotis įvairią biuruose naudojamą kompiuterinę techniką. Įmonėms nebenori rūpintis, kur dėti nurašytus spausdintuvus, kompiuterius, sekti programinės įrangos licencijų galiojimą ir pan.

 Turto turėjimas nebėra lyginamas tik su įsigyjimo kaštais. Pavyzdžiui, jeigu kalbama apie transporto parką, tai turėti savo transportą dažnu atveju reiškia išlaikyti transporto skyrių, mechaniką. Tai nemažai kainuoja. Be to, įsigyjus turtą įmonėms tenka balansuoti tarp skolos mažėjimo ir turto nuvertėjimo, o atrasti aukso vidurį tikrai prireikia specializuotos patirties.

Nuoma leidžia sumažinti produkcijos savikainą

 Pasak L. Belicko, nuomos paslaugos logika paprasta. Verslas pasako, kokio turto jam reikia ir su lizingo bendrove sutaria, kokio dydžio periodinės įmokos už nuomą sutartą laikotarpį bus mokamos. Nuomos laikotarpiui pasibaigus, sutartis pratęsiama arba turtas vėl atnaujinamas, sudarant naują sutartį.

 Nuoma sutartyje gali apimti draudimo paslaugas, techninę pagalbą ar techninius aptarnavimus, konkretų garantinį laikotarpį ir pan. Tokiu būdu įmonei paprasta planuoti išlaidas, nes įmokos dydis visuomet toks pats. Dažnai susiduriama su nuomone, kad nuomotis kainuoja brangiau nei pirkti savo. Tai visiškas mitas, iš tiesų yra atvirkščiai – nuomos atveju turto naudojimas įmonėms visada kainuoja pigiau nei jo visiškas išsimokėjimas. Taip yra todėl, kad lizingo bendrovė įmokos dydį už nuomą skaičiuoja ne nuo visos turto vertės, o tik nuo skirtumo tarp įsigijimo ir būsimo pardavimo kainos. Taigi, verslas gali sutartą laikotarpį naudotis turtu, mokėdamas įmoką tik nuo jo kainos dalies.

 Toks paslaugos principas suteikia galimybę įmonėms atpiginti naudojimosi turtu kaštus ir įgyti konkurencinį pranašumą rinkoje. Įrengimus perkant, gamybinės įmonės į savo produkcijos savikainą įskaičiuoja visą jų nusidėvėjimo vertę. Nuomos atveju savikainai turtas neturi tokios didelės įtakos, kadangi į ją galima traukti tik skirtumą tarp turto įsigijimo kainos ir planuojamos šio turto pardavimo kainos. Trumpai tariant, lizingo bendrovė iš anksto pasirūpina naudoto turto pardavimu, o tai sumažina gaminamos produkcijos savikainą.

Patrauklų produktą padeda kurti specializacija

 Lizingo bendrovės „UniCredit Leasing“ vadovas atkreipia dėmesį, kad lizingo rinka taip pat orientuojasi į vykstančius pokyčius. „Finansavimo rinkoje standartinio turto, pavyzdžiui, lengvųjų automobilių nuoma yra įprastas dalykas. Visgi, kai pradedama kalbėti apie gamybinius įrengimus, žemės ūkio techniką ar kitą nestandartinį turtą, tampa sudėtingiau. Atsižvelgiant į tai, kad esame vienintelė specializuota lizingo bendrovė Lietuvoje, turime specifinių žinių apie antrinę turto pardavimo rinką, aktyvius ryšius su partneriais, kurie parduoda naują turtą ir superka naudotą, galime paslaugą vystyti visiškai kitame lygmenyje“, – teigia L. Belickas. Pasak jo, nuomos paslaugos aktyviam vystymui Lietuvoje reikšminga ir pasaulinės „UniCredit“ grupės, kuriai priklauso „UniCredit Leasing“ bendrovė Lietuvoje, patirtis.